روش های بازاریابی اینترنتی Internet marketing

بازاریابی اینترنتی چیست؟

آشنایی با انواع بازاریابی اینترنتی (Internet marketing)

بازاریابی اینترنتی Internet marketing

روش های بازاریابی اینترنتی Internet marketing

به روش‌های بازاریابی از طریق اینترنت، بازاریابی اینترنتی می‌گویند به عبارتی جذب مخاطب هدف و معرفی خدمات و محصولات از طریق اینترنت و فروش مستقیم از طریق وب‌سایت، اپلیکیشن و حتی آفلاین … را بازاریابی اینترنتی می‌گویند.
بازاریابی اینترنتی درواقع نوع پیشرفته بازاریابی آفلاین یا سنتی مانند تلویزیون، بیلبورد، روزنامه و … می‌باشد که به دلیل ارزان بود در دسترسی اکثر کسب‌وکارها قرارگرفته است.

تاریخچه بازاریابی اینترنتی

بازاریابی اینترنتی برای اولین بار در سال ۱۹۹۴ در وب‌سایت‌های وایر به‌صورت بنری انجام شد در آن زمان ۱۴ طراح تبلیغاتی مبلغی معادل ۳۰ هزار دلار برای نمایش ۱۲ هفته‌ای تبلیغات خود پرداختند و به‌مرور در سال ۱۹۹۵ وب به‌عنوان رسانه‌ای عمومی پذیرفته شد و در سال ۱۹۹۶ زبان جاوا برای عموم عرضه شد.

چرا بازاریابی اینترنتی؟

زمانی فقط کامپیوترها بودند که با این فضا دسترسی داشتند و ما به‌وسیله اینترنت‌های کم‌سرعت dial-up به اینترنت متصل می‌شدیم که صدای وصل شدن dial-up برای خیلی‌ها خاطره‌انگیز است و به‌مرور سرعت اینترنت افزایش پیدا کرد و گوشی‌های هوشمندی وارد بازار شدند که به اینترنت دسترسی داشتند و به‌مرور فیس‌بوک، سعی کرد برای ارتباط مجازی بین افراد شبکه‌های تشکیل دهید و گوگل، ادعا کرد که من هر چیزی را که بخواهید با شما نشان می‌دهم و سؤالات که دارید را از من بپرسید تا پاسخ دهم و همین‌طور اینترنت‌ها پرسرعت‌تر شدند.
با به وجود آمدن کسب‌وکارهای اینترنتی مثل دیجی کالا و اسنپ و تخفیفان و … و همین‌طور با افزایش سرعت اینترنت فضایی به وجود آمد تا اکثر مردم که روزی با این دنیا آشنا نبودند حالا برای استفاده از این محصولات و خدمات وارد این دنیا شوند.
در فیلم the social network شخصیت مارک زاکر برگ می‌گوید:
ما انسان‌ها در غار زندگی می‌کردیم و بعد به روستاها رفتیم، شهرها را ساختیم و به شهرها مهاجرت کردیم و الان می‌رویم تا در اینترنت زندگی کنیم.
و درواقع همین اتفاق افتاد و روزبه‌روز هم بیشتر درگیر دنیا اینترنتی می‌شویم و افراد زرنگ و تیزبین می‌دانند که این فضا رو به رشد است و هر جا که جمعیتی باشند و می‌توان محصول و خدمات خود را فروخت.
امروزه ما بیش از گذشته در دنیای آنلاین هستیم یا حتی بعضی‌ها بیش از دنیای واقعی در دنیای اینترنتی حضور دارند همین‌طور عادت‌ها و رفتارهای ما نیز تغییر کرده است.
امروز حتی اصلی‌ترین نیازهای خود مثل خوراک، پوشاک و مسکن را از طریق فضای اینترنتی جستجو می‌کنیم و سپس خرید می‌کنیم پس این‌یک زنگ خطری برای کسب‌وکارهای سنتی محسوب می‌شود که چرا باید وارد این دنیا اینترنتی شوند چون روزبه‌روز به تعداد کسانی که از این فضا استفاده می‌کنند بیشتر می‌شود.

انواع روش‌های بازاریابی اینترنتی

بازاریابی از طریق موتورهای جستجو (SEM – Search Engine Marketing)

بازاریابی از طریق موتورهای جستجو (SEM - Search Engine Marketing)

روش های بازاریابی از طریق موتورهای جستجو (SEM – Search Engine Marketing)

بازاریابی از طریق موتورهای جستجو SEM – Search Engine Marketing شمال روش‌ SEO و PPC می‌شود که در نهایت کاربر را از موتورهای جستجو به سمت سایت می‌رساند و با توجه به استراتژی بازاریابی اینترنتی و موضوع زمان معمولا یکی و در مواردی از هر دو روش برای بازاریابی از طریق موتورهای جستجو استفاده می‌شود.

بهینه‌سازی موتورهای جستجو (SEO – Search Engine Optimization)

بهینه‌سازی موتورهای جستجو (SEO - Search Engine Optimization)

روش های بهینه‌سازی موتورهای جستجو (SEO – Search Engine Optimization)

بهینه‌سازی موتورهای جستجو SEO – Search Engine Optimization یعنی اینکه چطور سایت خود را برای موتورهای جستجو بهینه کنیم تا در جستجوی نتایج کلیدی مرتبط به کسب‌وکارمان، سایت ما را در رتبه بالاتری نسبت به رقبا قرار گیرد.
هر موتور جستجو یک سری الگوریتم‌هایی دارد که باید نکات این الگوریتم‌ها یا به عبارتی قوانین موتورهای جستجو هست را رعایت کنیم تا ازنظر موتورهای جستجو سایت ما سایت خوبی دیده شود.
دو نکته مهم در بهینه‌سازی موتورهای جستجو وجود دارد.
یک محتوای عالی و دست‌اول هستش و دوم اعتباری که سایت‌های دیگران به ما می‌دهند درواقع ما یک سری بهینه‌سازی داریم که روی خود محتوا و سایت خود انجام می‌دهیم و یک سری کارهایی که خارج از سایت برای سایتمان انجام می‌دهیم.
در این روش شما نمی‌توانید یک‌شبه در گوگل در رتبه بالایی قرار بگیرید ولی می‌توانید کلمات کلید خود را انتخاب کنید و به‌مرور مثلاً ۲ تا ۶ ماه در نتایج جستجو سایت شما رتبه خوبی را کسب می‌کند و مهم‌تر این‌که روی نتایج ماندگار می‌مانید.

پرداخت از طریق کلیک (PPC – Pay Per Click)

پرداخت از طریق کلیک (PPC - Pay Per Click)

روش های پرداخت از طریق کلیک (PPC – Pay Per Click)

پرداخت از طریق کلیک درواقع یکی از روش‌های بازاریابی درون‌گرا یا inbound marketing هستش که در این روش ما به تبلیغ گیرنده تبلیغ خود را می‌دهیم و با ازای هر کاربر که روی تبلیغ ما کلیک می‌کند پول از حساب ما کم می‌شود.
که یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های تبلیغات کلیکی همان گوگل هستش که جزء روش زودبازده هستش که ابتدا بودجه‌ای به گوگل پرداخت می‌کنید و کلمه‌های کلیدی هدف را انتخاب می‌کنیم که در نتایج جستجو، سایت شما نمایش داده شود سپس به ازای هر کلیک مقداری از پول شما کسر می‌شود که مبلغ هر کلیک هم بر اساس سختی کلمه و جستجوی کلمه مشخص می‌شود و یکی از ویژگی‌های منحصربه‌فرد این روش این است که می‌توان ساعت و منطقه‌ای که می‌خواهیم در جستجوی آن بالا قرار بگیریم را می‌توانید مشخص کنید و در این روش نیازی به سئو نداریم. و دیگر موتورهای جستجو هم همین تبلیغات را دارند و حتی بعضی از شرکت‌های کوچک هم مشابه همین سرویس رادارند مانند شرکت ای نتورک، صبا ویژن، کلیک یاب و … دیگر شرکت‌هایی که تبلیغات کلیکی انجام می‌دهند.

بازاریابی درون‌گرا (Inbound Marketing)

بازاریابی درون‌گرا (Inbound Marketing)

روش‌های بازاریابی درون‌گرا (Inbound Marketing)

بازاریابی درون‌گرا یکی از روش‌های رایج برای بازاریابی اینترنتی هستش که خیلی مرسوم می‌باشد به این صورت که با ارائه محتوا رایگان مثل مقاله و ویدئو مخاطبان هدف خود را جذب می‌کنیم و به‌مرور اعتمادسازی می‌کنیم و محصولات و خدمات خود را معرفی می‌کنیم و فروش اتفاق می‌افتد.
یک از ابزارهای اصلی بازاریابی درون‌گرا بازاریابی محتوا content marketing هستش که روش‌ها و نکات خاص خود را دارد.

بازاریابی ایمیلی (Email Marketing)

بازاریابی ایمیلی (Email Marketing)

روش‌های بازاریابی ایمیلی (Email Marketing)

بازاریابی ایمیلی یکی از روش‌های بسیار پربازده بازاریابی محسوب می‌شود که از روش‌های ایمیل‌های مشتریان بالقوه خود را جمع‌آوری می‌کنیم و سپس اخبار و پیشنهادهای جذاب خود را که با توجه به بازار مخاطب‌های ما شخصی‌سازی‌شده است را برایشان ارسال می‌کنیم که نسبت به‌روش‌های دیگر بسیار کم‌هزینه و نرخ بازگشت سرمایه ROI – return on investment خوبی نسبت به دیگر روش‌های بازاریابی دارد.

بازاریابی شبکه‌های اجتماعی (SMM – Social Media Marketing)

بازاریابی شبکه‌های اجتماعی (SMM - Social Media Marketing)

روش‌های بازاریابی شبکه‌های اجتماعی (SMM – Social Media Marketing)

شبکه‌های اجتماعی بستر خیلی خوبی را برای ارتباط با مشتریان ما فراهم کرده است درواقع با استفاده از این بستر می‌توان ارتباط نزدیک‌تری با مشتریان خود داشته باشیم و می‌توانیم محصول و خدمات خود را در این بستر معرفی کنیم که یکی از راه‌های اصلی این روش بازاریابی محتوا Content marketing هستش

بازاریابی محتوا (Content marketing)

بازاریابی محتوا (Content marketing)

روش‌های بازاریابی محتوا (Content marketing)

ریشه تمامی روش‌های بازاریابی اینترنتی بازاریابی محتوا است درواقع با استفاده از محتوا می‌توانیم خصوصیات و مزایای محصولات و خدمات خودمان را بیان کنیم و تمایز خود را نسبت به رقیبان خود اعلام کنیم و همین‌طور تأثیر زیادی بر رتبه سایت شما در گوگل دارد و علاوه بر محتوا می‌توان از میکرو محتواها هم در رسانه‌های اجتماعی مثل اینستاگرام و تلگرام و دیگر شبکه‌های اجتماعی استفاده کرد.

بازاریابی موبایلی (Mobile marketing)

بازاریابی موبایلی (Mobile marketing)

روش‌های بازاریابی موبایلی (Mobile marketing)

قدرت بازاریابی موبایلی با توجه با افزایش گوشی‌های هوشمند و همه‌گیر شدن آن‌ها روزبه‌روز قدرت بیشتری پیدا می‌کند و ما می‌توانیم از طریق بازاریابی موبایلی پیام خود را به گوش مشتریان بالقوه خود برسانیم که اپلیکیشن یکی از اصلی‌ترین راه‌ها هستش که با استفاده از گیمیفیکیشن (gamification) مشتریان را درگیر می‌کنیم.

تبلیغات بصری (Display Advertising)

روش‌های تبلیغات بصری (Display Advertising)

 

شاید اسم این تبلیغ برایتان جدید باشد ولی با جرات می‌توان گفت که شما با این تبلیغات به‌طور کامل آشنا هستید و به پرداخت به ازای کلیک (ppc) یکی از روش‌های تبلیغات بصری محسوب می‌شود.
درواقع در این روش تبلیغات شما به‌صورت متن، عکس، بنر و حتی ویدئو در سایت‌ها پربازدید و یا سایت‌ها مرتبط قرارمی‌گرد.
۲ هدف کلی که اکثر این تبلیغات همین هدف‌ها را دارند یکی افزایش محبوبیت و شناساندن اسم خود به مخاطبان خود و یادآوری کردن اسم برند خود که هدف brand awerness هستش
و یکی فروش مستقیم محصول و خدمات ما هستش که محصول و خدمات خود را به‌صورت پیشنهاد ویژه‌ای معرفی می‌کنیم تا مخاطبین اقدام به خرید کنند.

اهمیتِ حضور آنلاین

اهمیتِ حضور آنلاین

اهمیتِ حضور در فضای‌ آنلاین

امروز اهمیت حضور آنلاین در فضای دیجیتال برای همه کسب‌وکارها ضروری شد است.
در زمان‌های قدیم رسانه‌های بزرگ در دست برندهای بزرگ بود و برندها و کسب‌وکارهای کوچک امکان رقابت با قول‌های بزرگ صنف خود را نداشتند ولی امروز با صرف هزینه‌ای به‌مراتب خیلی کمتر از فضای آفلاین (سنتی) می‌توانیم مشتری‌های را در این فضا حضور دارند را جلب کرد و با برند‌های بزرگ از این راه وارد رقابت شد.
در قدیم توضیح اینکه چرا باید در فضای آنلاین وارد شویم سخت بود چون کسب‌وکارهای محلی می‌گفتند که مشتری‌های من محلی هستند و مرا می‌شناسند دلیلی ندارد هزینه کنم و وارد فضای آنلاین شوم.
ولی امروز با توجه محلی شدن جستجوی گوگل برای هر کسب‌وکار واجب است که وارد فضای دیجیتال شود مگر اینکه آگاهانه از این موضوع و مشتری‌های اینترنتی چشم‌پوشی کنیم و کمتر کسب‌وکاری رو می‌شود پیدا کرد که به فکر رشد خود نباشند.
چون امروز خیلی‌ها قبل از رفتن به بازار و خرید محصول و خدمات ابتدا در اینترنت جستجویی می‌کنند تا اطلاعاتی از محصول و خدماتی که می‌خواهند پیدا کنند و چقدر عالی می‌شود که اطلاعات شما نمایش داده شود و دعوت کنید از بازدیدکننده که به‌صورت حضوری از شما خرید کنند و یا به‌صورت اینترنتی این خرید را انجام دهند و برایشان ارسال شود.

نتیجه‌گیری:

بازاریابی اینترنتی یک اصطلاح کلی است و قصد ما در این مقاله آشنا شدن شما با کلیات بازاریابی اینترنتی بود و می‌توانید از یکی از این روش‌ها و یا ترکیبی از همه روش‌ها البته با استفاده از استراتژی بازاریابی کسب‌وکارتان استفاده کنید. امیدوارم که این مقاله توانسته باشد به شما کمک کرده باشد.

تمرین بازاریابی اینترنتی:

از کدام یک از روش‌های بالا در کسب‌وکارتان استفاده کردید یا دیدید که دیگران استفاده می‌کنند و اگر نتیجه ملموسی و عددی استفاده از این روش‌ها دارید با دوستان خود به‌صورت کامنت به اشتراک بزارید تا دیگر دوستان هم قدرت بازاریابی اینترنتی را درک کنند.

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *